e-mail: [email protected]
Opening hours
Monday - Friday 9:00 a.m. - 5:00 p.m.
Saturday 9:00 a.m. - 13.00 p.m.
| Product: | Tama LKP1465-KPB Sound Lab Project Series Black Kapur Burst Snare Drum 14x6,5″ |
|---|---|
| Brand: | Tama |
| Item number / Code: | 171758 / TAMA-LKP1465-KPB |
| Current availability: | 0 pcs. |
| Note! The price of this product may have changed. Please contact our team to receive more information on the availability and price of this item. | |
| Key words: | Tama LKP1465-KPB Sound Lab Project Series Black Kapur Burst Snare Drum 14x6,5″ , Tama LKP1465-KPB, Tama LKP1465 KPB, Tama LKP1465KPB, LKP1465-KPB, LKP1465 KPB, LKP1465KPB |
| Ask a Product Expert: | Marcin Szampowalski, tel. +48 717974679, email: [email protected] |
Tama LKP1465-KPB Sound Lab Project Series
Solidly and very precisely crafted, the snare drums of this series have an amazingly clear sound. A carefully selected top-quality wood body is characterised by amazing projection and tone.
Specifications:
• Dimensions: 14" x 6.5",
• Shell materia: kapur
• Hardware: chrome-plated steel
• Finish: Black Kapur Burst.
| Specifications: | |
|---|---|
| Body | Kapur |
| Diameter | 14 " |
| Height | 6.5 " |
| Body thickness | 5 mm |
| Number of body layers | 6 |
| The number of tuning screws | 8 |
| Equipment | Chrome |
This website uses cookies in order to help us deliver our services. By using this website, you agree to the use of cookies in accordance with our Cookie Policy and your web browser settings.
All rights reserved. Copyright 1999 - 2026 - M.Ostrowski Sp. J. | Privacy Policy | Cookie Policy
