e-mail: [email protected]
Opening hours
Monday - Friday 9:00 a.m. - 5:00 p.m.
Saturday 9:00 a.m. - 13.00 p.m.
| Product: | AKG D5S dynamic vocal microphone with switch |
|---|---|
| Brand: | AKG |
| Item number / Code: | 128628 / AKG-D5S |
| Current availability: | 0 pcs. |
| Note! The price of this product may have changed. Please contact our team to receive more information on the availability and price of this item. | |
| Ask a Product Expert: | Marcin Szampowalski, tel. +48 717974679, email: [email protected] |
AKG D5S
The D5S professional dynamic vocal microphone for lead and backing vocals delivers a powerful sound even on the noisiest stage. Its frequency-independent supercardioid polar pattern ensures maximum gain before feedback. The D5S stands for a crisp sound that cuts through every mix. The dual shock mount eliminates any kind of mechanical noise for trouble-free live use. The audience will hear the pristine sound of your voice.
Specifications:
• Audio Frequency bandwidth 70 to 20000 Hz
• Sensitivity 2,6 mV/Pa
• Electrical Impedance 600 Ohms
• Recommended Load Impedance: 2000 Ohms
• Polar Patterns: Supercardiod
• Audio Output Type Balanced XLR
• Gender Male
• Contacts 3-pin
• Body: Metal
• Finish: dark stage blue
• Diameter 51mm
• Net Weight 320 g
• Lenght: 185 mm
• A noiseless on/off switch.
| Specifications: | |
|---|---|
| Type | Dynamic |
| Connector | XLR |
| switch | yes |
| Characteristic | supercardioid |
| Frequency response from | 70 Hz |
| Frequency response to | 20 kHz |
| Impedance | 600 Ω |
| tenderness | 2.6 mV/Pa |
| Weight | 320 g |
| accessoires | Handle, Case |
| GLS / Royal Mail | 15 EUR |