e-mail: [email protected]
Opening hours
Monday - Friday 9:00 a.m. - 5:00 p.m.
Saturday 9:00 a.m. - 13.00 p.m.
| Product: | Extreme Isolation closed headphones |
|---|---|
| Brand: | Extreme Isolation |
| Item number / Code: | 137049 / EI-EX-29B |
| Current availability: | 0 pcs. |
| Note! The price of this product may have changed. Please contact our team to receive more information on the availability and price of this item. | |
| Ask a Product Expert: | Marcin Szampowalski, tel. +48 717974679, email: [email protected] |
Extreme Isolation EX 29
Professional headphones from Extreme Isolation. Perfect for the audio recording and professional musicians. They use a variety of modern technologies that care about the user's hearing. Fully enclosed design and excellent isolation help prevent of sound leakage.
• Type: Closed dynamic headphones
• Frequency response: 20 - 20,000 Hz
• Drivers: 40 mm
• Impedance: 32 Ohm
• Sensitivity: 114dB/mW
• Cable length: 9 m
• Plug: stereo 3.5 mm adapter included large jack
• Rated input power: 500 mW
• Maximum Input Power: max 1W
• Weight: 0.3 kg
| Specifications: | |
|---|---|
| Headphone type | wire |
| Driver Type | dynamic |
| Headphone type | wokółuszne zamknięte |
| Impedance | 32 Ω |
| tenderness | 114 dB |
| Frequency range from | 20 Hz |
| Frequency range to | 20 kHz |
| With a microphone | no |
| Disconnected cable | no |
| Cable | straight |
| Cable length | 2.7 m |
| Weight | 300 g |
| Colour | black |
| GLS / Royal Mail | 15 EUR |