e-mail: [email protected]
Opening hours
Monday - Friday 9:00 a.m. - 5:00 p.m.
Saturday 9:00 a.m. - 13.00 p.m.
| Product: | Tama DKP146-MRK Matte Brown Kapur Soundworks Series Snare Drum 14x6″ |
|---|---|
| Brand: | Tama |
| Item number / Code: | 161870 / TAMA-DKP146-MRK |
| Current availability: | 0 pcs. |
| Note! The price of this product may have changed. Please contact our team to receive more information on the availability and price of this item. | |
| Ask a Product Expert: | Marcin Szampowalski, tel. +48 717974679, email: [email protected] |
Tama DKP146-MRK
This Kapur snare offers a fat, warm, and crispy backbeat while maintaining a well balanced sound, suitable for various styles of music. Kapur is an extremely versatile wood that will meet any drummer’s needs!
*KAPUR is a hardwood found in Malaysia, Indonesia and Southeast Asia. It is known for providing a fat, dry and warm sound, and is becoming increasingly popular as a drum shell material.
Specifications:
• Size : 6” x 14”
• Shell : 6ply 6mm Kapur Shell
• Color : Matte Brown Kapur (MRK)
• Hoop : Sound Arc Hoop (10 hole)
• Lug : MSL60S
| Specifications: | |
|---|---|
| Body | Kapur |
| Diameter | 14 " |
| Height | 6 " |
| Body thickness | 6 mm |
| Number of body layers | 6 |
| The number of tuning screws | 10 |
| Free delivery | 0 EUR |