e-mail: [email protected]
Opening hours
Monday - Friday 9:00 a.m. - 5:00 p.m.
Saturday 9:00 a.m. - 13.00 p.m.
| Product: | American Audio ELS GO 15BT battery powered active speaker |
|---|---|
| Brand: | American Audio |
| Item number / Code: | 162498 / ADJ-ELS-GO-15BT |
| Current availability: | 0 pcs. |
| This item is no longer available. Please contact our team for alternative products. | |
American Audio ELS GO 15BT
Lightweight, battery powered 15-inch active speaker specifically designed for the DJ and Rental Market. Extremely High Efficiency design with low power consumption and plenty of output power for those small, mid level parties. Includes Bluetooth + USB port to play music from a thumb drive.
Specifications:
• Lightweight AC or battery power speakers with Bluetooth
• 15" Active speaker perfect for Mobile event where power might not be
available
• Extremely high efficient design with low power consumption provides
high output
• USB/SD playback with full transport controls.
• Bluetooth connectivity
• Built in Mixer with XLR Mic input, RCA Line inputs
• Master Volume, Channel Volumes and 5 Band Graphic EQ
• Trolley style pull up handle and wheel for easy transportation
| Specifications: | |
|---|---|
| Speaker Size | 15 " |
| Construction | Two-way |
| Power | 900 W |
| Frequency response from | 80 Hz |
| Frequency response to | 20 kHz |
| Sound pressure level (max SPL) | 110 dB |
| Angle of diffusion | 90° x 60° |