e-mail: [email protected]
Opening hours
Monday - Friday 9:00 a.m. - 5:00 p.m.
Saturday 9:00 a.m. - 13.00 p.m.
| Product: | Laney Audiohub AH110 active speaker |
|---|---|
| Brand: | Laney |
| Item number / Code: | 168445 / LANEY-AH-110 |
| Current availability: | 0 pcs. |
| This item is no longer available. Please contact our team for alternative products. | |
Laney Audiohub AH110
The AH110 is a powerful and flexible 2-way active speaker system with integrated mixer and Digital Media Player. It is recommended for crowds of up to 100. Audiohub Venue models combine flexibility with performance making them ideal for a wide variety of sound reinforcement applications such as conferences, classrooms, parties, musical performance, worship, presentations, seminars, sports, aerobics, DJ’s, bars and more. Whatever you need the Audio Venue has got it covered.
Specifications:
• 200W
• Audiences up to 100
• Media Player - SD Card, USB memory stick and Bluetooth
• XLR Mic inputs, Jack line inputs and Mini-jack input
• XLR Mic Output - link to multiple speakers
• Bass and Treble EQ
• 10" Loudspeaker + 1" Compression Driver
• British Design and Engineering
• Recessed carry handle
• Lightweight moulding
• 35mm Tripod Mount
| Specifications: | |
|---|---|
| Speaker Size | 10 " |
| Construction | Two-way |
| Power | 200 W |
| Frequency response from | 20 Hz |
| Frequency response to | 20 kHz |
| Angle of diffusion | 90° x 45° |