e-mail: [email protected]
Opening hours
Monday - Friday 9:00 a.m. - 5:00 p.m.
Saturday 9:00 a.m. - 13.00 p.m.
| Product: | Stagg SHP 2300 headphones |
|---|---|
| Brand: | Stagg |
| Item number / Code: | 179790 / STAGG-SHP-2300 |
| Current availability: | 0 pcs. |
| Note! The price of this product may have changed. Please contact our team to receive more information on the availability and price of this item. | |
| Ask a Product Expert: | Marcin Szampowalski, tel. +48 717974679, email: [email protected] |
Stagg SHP 2300
Compact, lightweight, Stereo Headphones for monitoring, recording and home applications
Neodymium magnet for high sensitivity, dynamic sound and deep bass response.
Specifications:
• Type: Dynamic, "closed back" design
• Driver unit: 40 mm (1.625 in.) diameter
• Impedance: 32 Ohms @1Khz
• Sensitivity (SPL): 102 dB/mW @ max.power
• Power handling capacity: 80 mW max.
• Frequency response: 20 Hz / 20 kHz @ -3dB
• Cord length: 3 m (10 ft) long
• Plug: .125 in. Stereo mini-plug (Ø 3,5 mm / 0.1 in.)
• Weight: 125 g (4.4 oz.) without cord, 175 g (6.2 oz.) net
• Accessory: .25 in. (Ø 6,3 mm) Stereo jack plug adapter
| Specifications: | |
|---|---|
| Headphone type | wire |
| Driver Type | dynamic |
| Headphone type | wokółuszne zamknięte |
| Impedance | 32 Ω |
| tenderness | 102 dB |
| Frequency range from | 20 Hz |
| Frequency range to | 20 kHz |
| With a microphone | no |
| Disconnected cable | no |
| Cable | straight |
| Cable length | 3 m |
| Weight | 175 g |
| Colour | black |
| GLS / Royal Mail | 15 EUR |