e-mail: [email protected]
Opening hours
Monday - Friday 9:00 a.m. - 5:00 p.m.
Saturday 9:00 a.m. - 13.00 p.m.
| Product: | Klotz M1FM1K0200 pro microphone cable - lightweight and tough, with Neutrik compound XLR |
|---|---|
| Brand: | Klotz |
| Item number / Code: | 189370 / KLOTZ-M1FM1K0200 |
| Current availability: | 0 pcs. |
| Note! The price of this product may have changed. Please contact our team to receive more information on the availability and price of this item. | |
| Ask a Product Expert: | Marcin Szampowalski, tel. +48 717974679, email: [email protected] |
Klotz M1FM1K0200
Top-quality raw materials, state-of-the-art production systems, highly qualified staff and a modern production planning and control (PPC) system all ensure Klotz premade cables achieve consistently high quality standards.
Specifications:
• Stage and studio cable delivers great sound
• Reliable and great to handle
• Light XLR connectors produced exclusively by Neutrik from composite material
• Very flexible
• Spiral shield gives effective protection against interference
• Length: 2m
| Specifications: | |
|---|---|
| Cable length | 2 m |
| Types of connectors | XLRf - XLRm |
| Cover | PVC |
| Conductor resistance | 85 Ω/km |
| Cross section of a single vein | 0.22 mm² |
| Guide structure | 28 x 0.10 mm |
| overall diameter | 6.15 mm |
| Switch | no |
| Colour | Black |
| GLS / Royal Mail | 15 EUR |