e-mail: [email protected]
Opening hours
Monday - Friday 9:00 a.m. - 5:00 p.m.
Saturday 9:00 a.m. - 13.00 p.m.
| Product: | Crono CS-15S Oasis active subwoofer |
|---|---|
| Brand: | Crono |
| Item number / Code: | 196078 / CRONO-CS-15S |
| Current availability: | 0 pcs. |
| Note! The price of this product may have changed. Please contact our team to receive more information on the availability and price of this item. | |
| Ask a Product Expert: | Marcin Szampowalski, tel. +48 717974679, email: [email protected] |
Crono CS-15S Oasis
The Oasis 15S is one of Crono flagship subwoofers, a great complement to Oasis 12. A solid dose of bass, good speaker efficiency, up to 1500 Watt RMS power allows you to think of this model as a professional stage sound system, both in clubs and outdoors.
CS15S works on a high quality, modern class D amplifier, guaranteeing a clean and dynamic sound. Virtually zero noise and no distortion. As with other Crono products, this model is also a guarantee of reliability and very solid performance.
Specifications:
• Type Active subwoofer
• One-way construction
• 1500 W power
• 15" woofer
• Frequency response from 30 Hz
• Frequency response up to 150 Hz
• Sound pressure level (max SPL) 128 dB
• XLR out, XLR connectors etc.
• Weight: 28.30 kg
| Specifications: | |
|---|---|
| Speaker Size | 15 " |
| RMS Power | 1500 W |
| Maximum SPL | 128 dB |
| DSP | no |
| Crossover | yes |
| dimensions | 450 x 520 x 485 mm |
| Free delivery | 0 EUR |