e-mail: [email protected]
Opening hours
Monday - Friday 9:00 a.m. - 5:00 p.m.
Saturday 9:00 a.m. - 13.00 p.m.
| Product: | Crono CX-12 Oxygen active speaker 12″ |
|---|---|
| Brand: | Crono |
| Item number / Code: | 196080 / CRONO-CX-12 |
| Current availability: | 0 pcs. |
| Note! The price of this product may have changed. Please contact our team to receive more information on the availability and price of this item. | |
| Ask a Product Expert: | Marcin Szampowalski, tel. +48 717974679, email: [email protected] |
Crono CX-12 Oxygen
The Oxygen 12 model was created mainly for smaller and medium-sized rooms. It is a very good choice to support various types of conferences, presentations, events and shows. The speaker will also be great as a sound system for music applications, such as recitals, solo performances by guitarists or vocalists.
When constructing the CX-12, Crono was looking for a compromise to keep the weight and size of the device low, while guaranteeing the best sound and functionality. The loudspeaker is equipped with a 12-inch woofer and a titanium driver, it has 180 watts of power, good 121dB efficiency and a frequency response in the range of 50Hz-20KHz. The whole is closed with a very durable, solid and lightweight housing.
Specifications:
• Type: Active
• Two-way construction
• 180 W power
• 3.50 '' tweeter
• 12 woofer
• Frequency response from 50 Hz
• Frequency range up to 20 kHz
• Sound pressure level (max SPL) 121 dB
• XLR in connectors, Jack 6.3mm in, XLR out, RCA in
• Weight: 17 kg
| Specifications: | |
|---|---|
| Speaker Size | 12 " |
| Construction | Two-way |
| Power | 180 W |
| Frequency response from | 50 Hz |
| Frequency response to | 20 kHz |
| Sound pressure level (max SPL) | 121 dB |
| Angle of diffusion | 90° x 60° |
| DSP | no |
| Crossover | no |
| Bluetooth | no |
| USB/Mp3 | no |
| Weight | 17 kilogram |
| dimensions | 395 x 310 x 610 mm |
| Free delivery | 0 EUR |