e-mail: [email protected]
Opening hours
Monday - Friday 9:00 a.m. - 5:00 p.m.
Saturday 9:00 a.m. - 13.00 p.m.
| Product: | Zildjian 5A Chroma Blue drumsticks |
|---|---|
| Brand: | Zildjian |
| Item number / Code: | 215110 / Z-ZIZ5ACBU |
| Current availability: | 0 set |
| Note! The price of this product may have changed. Please contact our team to receive more information on the availability and price of this item. | |
| Ask a Product Expert: | Marcin Szampowalski, tel. +48 717974679, email: [email protected] |
Zildjian 5A Chroma Blue
Redesigned 5A profile in a painted Chroma Blue finish. Pearlescent paint interacts with light sources for a one of a kind dazzling look.
The first-ever metallic painted drumstick, featuring redesigned 5A profile in a painted Chroma finish. Designed to be reliable and command attention, pearlescent paint interacts with light sources for a one-of-a-kind dazzling look. The Chroma Series is available in four metallic finishes: Chroma Blue, Pink, Silver and Gold. Made with U.S. Select Hickory.
• Improved 5A profile with a stunning pearlescent metallic finish
• For the drummer that wants to be seen AND heard
• Diameter : .560" | 1.42cm
• Length : 16" | 40.64cm
• Taper : Medium
| Specifications: | |
|---|---|
| Stuff | Hickory |
| Length of stick | 40.6 cm |
| Diameter of the stick | 1.42 cm |
| Shell | Lacquered |
| Head | Wooden |
| Head shape | Oval |
| Bottleneck | Medium |
| GLS / Royal Mail | 15 EUR |