e-mail: [email protected]
Opening hours
Monday - Friday 9:00 a.m. - 5:00 p.m.
Saturday 9:00 a.m. - 13.00 p.m.
| Product: | Dunlop 95Q Crybaby Q Wah-Wah Guitar Effect |
|---|---|
| Brand: | Dunlop |
| Item number / Code: | 108600 / JD-95Q |
| Current availability: | 0 pcs. |
| Note! The price of this product may have changed. Please contact our team to receive more information on the availability and price of this item. | |
| Ask a Product Expert: | Marcin Szampowalski, tel. +48 717974679, email: [email protected] |
Dunlop 95Q Crybaby
Dunlop has taken the original Cry Baby and added three of their most popular upgrades: the famous "Q" Control, which varies the intensity of the wah effect by adjusting the effect's bandpass shape; Volume Boost, for up to +15dB added gain; and our Auto-Return function that automatically engages the effect when you place your foot on the pedal. It all adds up to a versatile, great sounding wah.
• Power: Dunlop ECB003 AC Adapter or Single 9 volt battery
•"Q" Control varies the intensity of the wah
• Volume Boost for up to +15dB of added gain
• Auto-Return function automatically engages effect
| Specifications: | |
|---|---|
| Type of effect | Wah-Wah |
| True bypass | yes |
| Power | 9 Volt |
| Polarization | +(- |
| Power consumption | 2.5 mA |
| Power supply included | no |
| Battery powered | yes |
| Dimensions | 133 x 75 x 65 mm |
| Weight | 435 g |
| GLS / Royal Mail | 15 EUR |