e-mail: [email protected]
Opening hours
Monday - Friday 9:00 a.m. - 5:00 p.m.
Saturday 9:00 a.m. - 13.00 p.m.
| Product: | Mapex T-760A drum throne |
|---|---|
| Brand: | Mapex |
| Item number / Code: | 154476 / MAPEX-T760A |
| Current availability: | 0 pcs. |
| Note! The price of this product may have changed. Please contact our team to receive more information on the availability and price of this item. | |
| Ask a Product Expert: | Marcin Szampowalski, tel. +48 717974679, email: [email protected] |
Mapex T-760A
Solid drumming isn't just about technique, without good posture you can end up doing yourself an injury, losing concentration and not enjoying your time at the drums. A sturdy, adjustable, high quality chair is important enough they even call it a throne. Long sessions at the drums are so much easier when you're at the right height and comfortable. Gibraltar Drum thrones are stable, adjustable and designed for better lower back support. If you play and practice regularly, your back and neck will thank you for your decision to invest in a proper drum seat.
• Newly Designed Round Cushioned Seat
• 14" Diameter by 4" Thick
• Durable Soft Cloth Seat Cover
• Die Cast Memory Lock
• Threaded Steel Rod Height
• Adjustment with Threaded Tube
• Collar Lock
• 18"-26" Height Range
• Double Braced "Natural Curve" Legs for Extra Stability
| Specifications: | |
|---|---|
| The shape of the seat | Round |
| Seat material | Textiles |
| Stepless height adjustment | Tak |
| Support | Nie |
| Height from | 45 cm |
| Height to | 66 cm |
| GLS / Royal Mail | 15 EUR |