e-mail: [email protected]
Opening hours
Monday - Friday 9:00 a.m. - 5:00 p.m.
Saturday 9:00 a.m. - 13.00 p.m.
| Product: | XVive W1 Wave Phaser guitar effect |
|---|---|
| Brand: | XVive |
| Item number / Code: | 168115 / XVIVE-W1 |
| Current availability: | 0 pcs. |
| Note! The price of this product may have changed. Please contact our team to receive more information on the availability and price of this item. | |
| Ask a Product Expert: | Marcin Szampowalski, tel. +48 717974679, email: [email protected] |
XVive W1 Wave Phaser
• Fully adjustable phaser
• “Intelligent" envelope detector
• Adjustable sweep pattern and feedback control
• LFO (internal low frequency oscillator) sweep control
• Wide range of effects possible
• Quiet operation with companding (compression/ expansion) noise reduction circuitry.
• Simple, easy to use design
• True Hard Wire Bypass
• “effects on” indicator light
• Original XVIVE tone – USA Design
• Durable all-metal housing
• Bypass: True Bypass
• Input: 1/4”monaural jack (impedance: 10M ohms)
• Output: 1/4”monaural jack (impedance: 1K ohms)
• Power: 18V DC, center (-), 50mA
• Dimensions:
- 70 mm (W) x 121 mm (D) x 33 mm (H)
- 2.75 in (W) x 4.75 in (D) x 1.3 in (H)
• Weight:
- 0.35 kg
- 12.4 ounces
| Specifications: | |
|---|---|
| Type of effect | Phaser |
| True bypass | yes |
| Power | 18 Volt |
| Polarization | +(- |
| Power consumption | 50 mA |
| Power supply included | no |
| Battery powered | no |
| Dimensions | 121 x 70 x 33 mm |
| Weight | 350 g |
| Quantity discount: | |
|---|---|
| Qty | Unit price |
| 2 pcs. | 68.40 EUR |
| 3 pcs. | 66.24 EUR |
| 4 pcs. | 63.36 EUR |
| GLS / Royal Mail | 15 EUR |