| Product: | Ibanez TMB30-MGR Talman Mint Green bass guitar |
|---|---|
| Brand: | Ibanez |
| Item number / Code: | 218762 / IBZ-TMB30-MGR |
| Current availability: | 0 pcs. |
| Ask a Product Expert: | Marcin Szampowalski, tel. +48 717974679, email: [email protected] |
Ibanez TMB30-MGR
• Body: Poplar
• Neck: Maple
• Fretboard: Jatoba
• White fretboard inlays
• Fretboard radius: 240 mm
• Scale: 762 mm (30" - Short Scale)
• Nut width: 41 mm
• 20 Frets
• Pickup: 2 Dynamic P/J single coils
• Standard bridge
• Chrome hardware
• Colour: Mint Green
| Specifications: | |
|---|---|
| Right-Handed / Left-Handed | Right-handed |
| Body | Poplar |
| Neck | Maple |
| Neck Joint | bolt-on |
| Fingerboard | Jatoba |
| Number of Frets | 20 |
| Scale Length | 30" |