e-mail: [email protected]
Opening hours
Monday - Friday 9:00 a.m. - 5:00 p.m.
Saturday 9:00 a.m. - 13.00 p.m.
| Product: | Yuer RF-10 Series Analog Chorus guitar effect pedal |
|---|---|
| Brand: | Yuer |
| Item number / Code: | 235663 / YUER-RF-07 |
| Current availability: | 0 set |
| Note! The price of this product may have changed. Please contact our team to receive more information on the availability and price of this item. | |
| Ask a Product Expert: | Marcin Szampowalski, tel. +48 717974679, email: [email protected] |
Yuer RF-10 Series Analog Chorus
Create fresh chorus effects with extended tone control, all with the Yuer RF-10 analogue chorus effect. Based on the BBD design, the pedal allows you to get the chorus sound directly from the circuit. With Rate and Depth controls, you can shape the sound optimally. True Bypass design.
Specifications:
• Analogue chorus
• Rate and Depth controls
• Bypass footswitch
• Status LED
• Aluminium housing
• True bypass
• Input: 6.3 mm mono jack
• Output: 6.3 mm mono jack
• Mains adapter connection: Hollow plug socket: 5.5 x 2.1 mm (negative pole inside)
• Power supply via 9 V DC mains adapter (not included in the delivery)
• Power consumption: 12 mA
• Dimensions (L x W x H): 93 x 52 x 42 mm
• Weight: 130 g
| Specifications: | |
|---|---|
| Type of effect | Chorus |
| True bypass | yes |
| Power | 9 Volt |
| Polarization | +(- |
| Power consumption | 12 mA |
| Power supply included | no |
| Battery powered | no |
| Dimensions | 93 x 42 x 52 mm |
| Weight | 130 g |
| GLS / Royal Mail | 15 EUR |