e-mail: [email protected]
Opening hours
Monday - Friday 9:00 a.m. - 5:00 p.m.
Saturday 9:00 a.m. - 13.00 p.m.
| Product: | Yuer RF-10 Series Roll Boost guitar effect pedal |
|---|---|
| Brand: | Yuer |
| Item number / Code: | 235708 / YUER-RF-14 |
| Current availability: | 0 set |
| Note! The price of this product may have changed. Please contact our team to receive more information on the availability and price of this item. | |
| Ask a Product Expert: | Marcin Szampowalski, tel. +48 717974679, email: [email protected] |
Yuer RF-10 Series Roll Boost
The Yuer RF-10 Roll Boost series incorporates a Class A circuit with up to 35 dB of gain. It supports a maximum input voltage of 18 V DC. True Bypass design.
Specifications:
• Class-A circuit with up to 35 dB gain in a compact format
• True bypass
• Gain control
• Status LED
• Bypass footswitch
• Input: 6.3 mm jack
• Output: 6.3 mm jack
• Mains adapter connection: Hollow female plug 5.5 x 2.1 mm, negative pole inside
• Power supply via 9-18 V DC mains adapter (not included)
• Power consumption: 9 mA
• Aluminium housing
• Dimensions (L x W x H): 93 x 52 x 42 mm
• Weight: 130 g
| Specifications: | |
|---|---|
| Type of effect | Booster |
| True bypass | yes |
| Polarization | +(- |
| Power consumption | 9 mA |
| Power supply included | no |
| Battery powered | no |
| Dimensions | 93 x 42 x 52 mm |
| Weight | 130 g |
| GLS / Royal Mail | 15 EUR |