e-mail: [email protected]
Opening hours
Monday - Friday 9:00 a.m. - 5:00 p.m.
Saturday 9:00 a.m. - 13.00 p.m.
| Product: | Vater VSM5AW Sugar Maple 5A drumsticks |
|---|---|
| Brand: | Vater |
| Item number / Code: | 138653 / VATER-VSM5W |
| Current availability: | 0 set |
| Note! The price of this product may have changed. Please contact our team to receive more information on the availability and price of this item. | |
| Ask a Product Expert: | Marcin Szampowalski, tel. +48 717974679, email: [email protected] |
Vater VSM5AW
Sugar Maple brings out a mature, soft and sweet voice from drums and cymbals. Drummers can enjoy the feel of a big stick but without the weight of a Hickory model. The "Sugar Maple Series" of models is perfect for drummers who often find themselves having to play in smaller venues where low-volume is key.
Vater's popular Phat Ride model is now offered in a Sugar Maple version. Same dimensions as the Hickory model, but made from Sugar Maple for a lighter weight and softer touch. Quick taper to a medium-sized round tip produces a clean sound on ride cymbals. A very versatile stick.
| Specifications: | |
|---|---|
| Stuff | Maple |
| Length of stick | 40.6 cm |
| Diameter of the stick | 1.45 cm |
| Shell | Natural |
| Head | Wooden |
| Head shape | Teardrop |
| Bottleneck | Short |
| GLS / Royal Mail | 15 EUR |